wtorek, 16 grudnia 2014

Jak udekorować pierniczki z dziećmi?

Pieczenie i dekorowanie pierniczków to najprzyjemniejsze świąteczne obowiązki. W domu pięknie pachnie, można w końcu spędzić razem czas i zrobić coś kreatywnego. Tak właśnie myślą ci, którzy nigdy nie mieli dzieci albo mają dzieci tak małe, że wierzą reklamom przedstawiającym słodkie aniołki grzecznie stojące przy blacie i ostrożnie wycinające ciasteczka. Dzieci pieką ciastka całymi sobą. Od stóp do głów. Dla niektórych rodziców to wizja piernikowej zagłady, dla innych moment na powrót do beztroskiej przeszłości. Na szczęście, jednych i drugich w błogi nastrój wprawiają cukier i korzenne przyprawy. Dla tych, którzy do projektu "Pierniczki 2014" przystępują po raz pierwszy przygotowaliśmy "dekalog" pierniczkowania z przedszkolakami. Ci doświadczeni mogą dopisywać swoje rady, sugestie i przepisy.   
Zdjęcia zrobiliśmy podczas pierniczkowych warsztatów organizowanych przez KUKBUK i Dr. Oetker, które prowadziły najsłodsze siostry w Polsce prowadzące własną cukiernię -  So Sweet Project. 


1. Zrób dokładną listę zakupów tak, by nie trzeba było rzucać wszystkiego i biec do sklepu po cukier puder, którego akurat potrzebujecie do zrobienia dodatkowej porcji lukru. My robimy pierniczki z przepisu, który znajdziecie tutaj.

2. Jeśli macie czas, wybierzcie się do sklepu po nowe foremki do ciasteczek. Takie dziewczyńskie z Hello Kitty i Bambi można znaleźć w H&M, a takie najtańsze i najsolidniejsze znajdziecie na stronie Pomocnicy Kuchenni.3. Zaakceptuj bałagan. Robienie ciastek, szczególnie z dziećmi, jest nieco frywolnym zajęciem. Ciesz się nim. Na sprzątanie przyjdzie czas później.

4. Daj dzieciom fartuszki. Będą czuły się absolutnymi profesjonalistami (świąteczne fartuszki dla dzieci można znaleźć np. w IKEA czy H&M Home).
5. Już na początku ustalcie ile można zjeść podczas dekoracji, a ile pierniczków musi zostać.

6. Jeśli chcecie pierniczki powiesić na choinkę, zróbcie w każdym z nich sporą dziurkę przed pieczeniem. Potem można przez nią przewlec nitkę i na choince mogą zawisnąć jadalne "bombki".

7. Pozwól dekorować każdemu tak, jak lubi. Suszone owoce, orzechy, cukrowe posypki czy kleksy z cukru pudru są świetnym sposobem na manifestowanie swojej odrębności. Nie wszystko musi być równe. Możecie też do zwykłego cukru dodać odrobinę barwnika spożywczego, wszystko dobrze wymieszać i takim cukrem posypać polukrowane ciasteczka.8. Jeśli chcesz nauczyć dzieci zabawy z lukrem, daj im wykałaczki. Łatwiej się nimi maluje różne wzory. Oczywiście, że zrobienie konturów pomaga, ale nie bądźmy purystami.

9. Ustalcie dobry termin na piernikowanie. Jedni lubią robić to w Święta, inni przed. Raczej nie róbcie tego w Wigilię, bo w tym dniu trudno będzie złapać dystans do rzeczywistości.

10. Bawcie się dobrze!

4 komentarze:

 1. Wiesz, co zwróciło moją uwagę na tych zdjęciach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wiem. Nieskazitelne i nie moje ;)

   Usuń
  2. Powiedziałabym raczej, że to ostateczny dowód na moje zboczenie.

   Usuń
 2. najwspanialsze w tym wszystkim jest to że dzieci pomagają same ozdabiają, uwielbiam robić pierniczki z synami ale niestety to chyba będzie już ostatni rok

  OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za odwiedziny!
M+A