środa, 4 marca 2015

7 ciekawostek na temat piwa

Wszyscy wiedzą, że dobre piwo musi mieć pianę na dwa palce i być schłodzone. Nie wszyscy jednak wiedzą jak piwo się produkuje i co składa się na jego smak. Podczas spotkania z Michałem Kopikiem  autorem bloga Piwny Garaż dowiedzieliśmy się, że: 


1. Piwo ma cztery podstawowe składniki: wodę, słód, chmiel i drożdże. Wody jest oczywiście najwięcej i nie jest wcale takim neutralnym składnikiem jak mogłoby się wydawać. Miękka woda łagodzi chmielową goryczkę, dlatego czeski pilsner jest „okrąglejszy” od angielskiego ale’a mimo że mają ten sam poziom nachmielenia.

2. Chmiel pojawił się w piwie około X wieku – eksperymentowano wtedy z różnymi ziołami, które miały zabezpieczyć piwo przed psuciem. Dodatek chmielu się rozpowszechnił, a chmielowy aromat i smak został uznany za piwny standard.


3. Aromatyczny chmiel, który można kupić w sklepach dla domowych browarników, można wymieszać z masłem – produkując doskonałe masło chmielowe, dodatek do steków.

4. Bezglutenowcy typowego piwa raczej pić nie mogą – ze względu na zawartość jęczmiennego lub pszenicznego słodu (czyli kiełkowanych i podsuszanych ziaren). Ale na przykład Czesi produkują piwo bezglutenowe o wdzięcznej nazwie Celia, uwarzone ze słodu gryczanego.


5. Krewniaczką piwa jest południowoamerykański napój chicha, który powstaje na bazie ziaren kukurydzy. Oryginalnie nie słodowało się ich, ale… przeżuwało – po to by skrobię z ziaren  zaczęła rozkładać amylaza ślinowa.

6. Na konkursach dla sensoryków, degustatorów i sędziów piwa, napój podaje się często w czarnych szklankach – tak, żeby nie sugerowali się zmysłem wzroku. Kolor piwa może powiedzieć wiele o rodzaju użytego słodu.

7. Sędziowie i recenzenci piwa – inaczej niż kiperzy zajmujący się winem – muszą swój trunek przełknąć. W piwie ocenia się goryczkę, którą najlepiej odczuwa się na tylnej części języka. Receptory w przełyku pomagają ocenić nasycenie piwa gazem. Sędziowie korzystają też z retronosowości – czyli zjawiska, które polega na tym, że bezpośrednio po przełknięciu łyka piwa, powietrze z aromatami wraca do jamy nosowej, pomagając odczuć „późne aromaty”.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękujemy za odwiedziny!
M+A