piątek, 20 listopada 2015

Boisz się kaczki? Genialna pierś z kaczki w śliwkowym sosie

Kaczka to bardzo wdzięczne mięso. Ma mnóstwo smaku i jest zdrowe. Z kaczką jest tylko jeden problem: czasem wychodzi sucha i łykowata. Z tego powodu wielu z nas boi się ją przygotowywać  i wybierając drób sięga po bezpieczne kurczaki i indyki. A to wielka szkoda! Kaczka jest przepyszna, a pierś to już szczególnie!


Na warsztatach z Arturem Morozem, szefem kuchni restauracji Bulaj, organizowanych w ramach kampanii "O kaczka" przygotowywaliśmy pierś z kaczki w różnych odsłonach: ze śliwkami, owocami leśnymi, dynią i pak choyem, sosem winnym. Możliwości kaczych dodatków są nieograniczone. Tym samym, przestaliśmy się bać kaczki i zaczęliśmy częściej po nią sięgać.

Żeby dobrze przygotować pierś z kaczki, należy pamiętać o kilku rzeczach:


- pierś wyciągamy z lodówki przynajmniej pół godziny przed smażeniem
- mięso solimy zaraz po wyciągnięciu z lodówki
- delikatnie nacinamy skórę (tak, żeby łatwiej się wytapiał tłuszcz)
- uzbrajamy się w cierpliwość i smażymy od zimnej patelni na małym ogniu skórą do dołu. Kaczki nie przewracamy nerwowo, nie miziamy. Pozwalamy, żeby tłuszcz ze skóry wolno się wytapiał.
- w miarę jak wytapia się tłuszcz, zbieramy go łyżeczką i polewamy pierś od góry. Nie musimy tego robić, ale dzięki temu kaczka równomiernie się smaży
- w trakcie smażenia piersi przygotowujemy śliwkowy sos (lub inne dodatki)
- po smażeniu dajemy mięsu "odpocząć" 5 minut - zostawiamy je na desce i cierpliwie czekamy, aż wszystkie soki się w nim równomiernie rozejdą

Czas przygotowania: 20 minut
Składniki dla 2 osób:
1 duża pierś z kaczki
10 śliwek
10 śliwek kalifornijskich 
1/2 lampki wina burgundzkiego
1 szklanka wody
1 laska cynamonu
2 gwiazdki anyżu
3 goździki

1. Pierś z kaczki wyciągamy z lodówki. Osuszamy ręcznikiem papierowym i oprószamy 1/2 łyżeczki soli z obu stron. Odstawiamy na 30 minut.

2. Skórę kaczki nacinamy w poprzek w 5 miejscach. 

3. Na zimną patelnię kładziemy pierś. Smażymy na najmniejszym ogniu. Kiedy tłuszcz z piersi zacznie się wytapiać, podlewamy nim pierś od góry.

4. Zanim jednak na patelni pojawi się tłuszcz, przygotujmy sos. Do rondelka wkładamy śliwki bez pestek, śliwki kalifornijskie, wino, wodę, cynamon, anyż, goździki. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy na małym ogniu 5 minut.

5. Teraz podlewamy pierś z kaczki wytopionym tłuszczem.

6. Kiedy skóra nabierze mocno złotego koloru, przewracamy pierś i smażymy z drugiej strony około 3-4 minut. Bardzo trudno dokładnie określić ten czas, bo zależy od wielkości piersi i stopnia wysmażenia, który chcemy osiągnąć. Ale na standardową pierś te 4 minuty w zupełności wystarczą. 

7. Kaczkę zdejmujemy z patelni i kładziemy na deskę.

8. W czasie, kiedy kaczka odpoczywa, kończymy przygotowywać sos. Z rondelka wyciągamy cynamon, anyż i goździki, a resztę składników blendujemy na jednolitą masę. 

9. Pierś z kaczki kroimy w poprzek na plasterki grubości ok. 3-5 mm.

10. Podajemy z sosem i ewentualnie posiekanymi drobno śliwkami. Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękujemy za odwiedziny!
M+A