sobota, 17 września 2016

Jak Polacy piją kawę?

Kawa jest jednym z naszych ulubionych narodowych napojów. Liczba kawiarni oferujących kawy zaparzane w najmodniejszy alternatywny sposób (podobno już nie wypada po prostu pić cappuccino) i ilość papierowych kubków na ulicach każe myśleć, że pijemy coraz więcej coraz lepszej kawy. Czy jest tak naprawdę?


Według najnowszych badań, przeprowadzonych na zlecenie marki Lavazza przez dom badawczy Maison&Partners w sierpniu tego roku, kawę pije 9 na 10 Polaków - jedno z nas od prawie 5 miesięcy próbuje być w tej mniejszości.  Niemal ¾ dorosłych Polaków (73%) pije kawę codziennie, zaś 46% nawet kilka razy dziennie. Częściej po kawę sięgają kobiety. 

Głównym powodem, dla którego sięgamy po kawę, jest jej smak. Jest on znacznie ważniejszy niż pobudzenie dzięki kawie. Polscy konsumenci kawy mają silne przekonanie, że obecnie zwracają większą uwagę na jakość kawy, niż to miało miejsce kiedyś. Pewnie jest to związane z tym, że mamy duży wybór kaw. Już nie tylko wybieramy markę, ale też sposób palenia i  mielenia. 76% z nas deklaruje, że przykłada większą wagę do tego, jaką kawę serwuje swoim gościom. Dla Polaków wyznacznikiem wysokiej jakości kawy jest jej intensywny aromat (59%) oraz intensywny smak (44%). Co trzeci Polak uważa, że najlepszej kawy można się napić we Włoszech. 

94% Polaków wie co to espresso. 4% wie co to chemex. Czyli te wszystkie alternatywy są ciągle mocno alternatywne i mocno wielkomiejskie. 87% Polaków parzy kawę po turecku - wsypuje do kubka i zalewa wrzątkiem - jak za starych dobrych czasów. Jeden na 5 Polaków wybiera kawę z ekspresu ciśnieniowego lub przelewowego. 

80% Polaków pije kawę z mlekiem. Oznacza to, że wiele można ukryć i bardzo się trzeba postarać żeby coś ponad mleko wystawało. Mleko skutecznie ukrywa wszystkie niuanse w kawowym aromacie i dobrze tuszuje błędy w paleniu czy parzeniu kawy (zobaczcie co o kawie idealnej mówi właściciel krakowskiej palarni). 


Badania pokazują, że Polacy spytani o to, jaką kawę lubią - mówią że arabicę. Jak próbują rożnych kaw - to okazuje się że najbardziej lubią robustę, bo jest mniej kwaśna. Mimo, że kawiarnie, restauracje, bary i stacje benzynowe kuszą swoimi kawami, 77% z nas pije kawę w domu.

Fascynujące są kawowe rytuały innych narodowości. W Finlandii, Norwegii i Szwecji dzień zaczyna się od włączenia ekspresu przelewowego. Kawa cały dzień stoi na podgrzewaczu i raz po raz uzupełnia się kubek. Skandynawowie wiodą prym w ilości spożywanej kawy - w Finlandii to 9,6 kg kawy na osobę rocznie. Dla porównania, Polak wypija średnio 3,1 kg kawy. We Włoszech rodzinę budzi intensywny aromat kawy zaparzanej w ogromnej kawiarce. W Hiszpanii espresso z małą ilością mleka lub z dodatkiem cytryny i lodu to najlepszy sposób na orzeźwienie. W Stanach Zjednoczonych kawę kupuje się na wynos, a kawiarnie w których można posiedzieć czy kawie i ciastku są rzadkością (Starbucks też redukuje miejsca do siedzenia ze względu na wolnych strzelców, którzy zajmują stoliki przez cały dzień). W Kolumbii i krajach Ameryki Łacińskiej pierwszą kawę pije się w wieku około 4 lat. 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękujemy za odwiedziny!
M+A