poniedziałek, 9 stycznia 2017

Chcesz efektywniej pracować? Zacznij dzień od lodów

Naukowcy raz po raz publikują badania przestrzegające przed cukrem czy kofeiną. Tym razem jednak ich wyniki badań są balsamem dla uszu milionów dzieci: tak! można jeść lody na śniadanie.


Jak donosi brytyjski Telegraph, japońscy naukowcy z Uniwersytetu Kyorin w Tokio odkryli, że jedzienie lodów zaraz po przebudzeniu pomaga w koncentracji i efektywnym wykonywaniu zadań. Grupa badanych miała codziennie rano zjeść porcję lodów, a następnie wykonać szereg zadań na komputerze. Te same zadania wykonywała duga grupa, której nie było dane cieszyć się porannym deserem. Okazało się, że lodożercy lepiej i szybciej radzili sobie z zadaniami. Chcąc sprawdzić czy to lody czy tylko reakcja szokowa na zimne przebudzenie, w kolejnej serii badań badani musieli jeść sam lód. Wyniki im się znacznie pogorszyły. 

Naukowcy chcą okryć które dania, składniki, substancje są najlepszym paliwem dla naszego mózgu. Lody, według naukowców, uruchamiają ośrodek nagrody w mózgu przez co lepiej nam się pracuje. Jesteśmy szczęśliwsi, więc mamy więcej motywacji do pracy. 

Dietetycy nie kryją wściekłości. Mówią, że każde śniadanie pomaga w koncentracji, każda dawka węglowodanów rano pobudza do działania, więc zamiast lodów można by podawać badanym pełnoziarniste pieczywo. Zgadzają się w zasadzie co do jednego - słodycze powinniśmy jeść rano, żeby mieć czas na wykorzystanie tych "pustych" kalorii. 

Japońscy naukowcy zapowiadają kolejne badania nad lodami i ich wpływem na efekt starzenia się. Myślę, że miliony dzieci chciałyby szybciej się zestarzeć tylko po to, żeby nigdy nie pytać o to czy mogą zjeść lody czy nie. 

2 komentarze:

Dziękujemy za odwiedziny!
M+A