sobota, 12 maja 2018

Gadżet kuchenny, który musisz mieć

Kiedy mówię komuś, że bez tego nie wyobrażam sobie życia w kuchni zwykle patrzy na mnie mocno podejrzliwie. Potem robi wielki test i kupuje dwa rozmiary. Oto nasz ulubiony kuchenny gadżet  - łyżka do lodów zwana gałkownicą.

Nie lubimy gadżetów, które mają jedno zastosowanie. Idealnym przykładem takiego trochę bezsensownego przydasia jest obieraczka do szparagów, którą kupiliśmy dawno temu. Działa gorzej niż zwykła i się ciągle zacina. Jej jedynym plusem jest to, że dała nam niezłą nauczkę – jak coś kupujesz to kupuj sensownie! Łyżka do lodów w naszej kuchni występuje w dwóch rozmiarach. Dlaczego? Każdy rozmiar służy do czegoś zupełnie innego. 

Większą po prostu 
- nakładamy lody, 
- porcjujemy masę do muffinów
- robimy idealnie równe pancakes
- i racuchy
- i ciastka
- i kluski śląskie
- i puree ziemniaczane. 

To właśnie dzięki łyżce do lodów wszystkie babeczki i ciasteczka mają taki sam rozmiar. Używamy też jej do robienia klusek śląskich – wychodzą równiusieńkie. Czasami też nakładamy nią puree ziemniaczane – bo naszym dzieciom takie kulki smakują bardziej. 

Mniejsza łyżka do lodów służy do robienia 
- małych klusek leniwych
- klopsików
- mniejszych ciasteczek
- porcjowania melona i arbuza
- masła

Czasem porcjujemy nią masło – takie maślane kulki wyglądają pięknie. Mała łyżka ma też jedno Bardzo Ważne Zastosowanie. Robimy nią placki w kształcie głowy myszki miki – dwie porcje ciasta na sam środek (one utworzą głowę), a potem jedna po prawej i druga po lewej stworzą uszy. 


Jak wybrać dobrą gałkownicę do lodów?

Łyżka musi być wykonana ze stali nierdzewnej i mieć dłuższy uchwyt. Koniecznie musi mieć też mechanizm, który uwalnia zawartość łyżki. Warto zwrócić uwagę na objętość – my mamy łyżkę o pojemności 1/24 l (czyli ok. 40 ml) i 1/70 l (15 ml). Jeśli szukacie łyżki do dużych ciasteczek, muffinów, klusek i lodów to wielkości zbliżone do 1/24 l będą idealne. Masło, melona i arbuza lepiej porcjuje się mniejszymi gałkownicami. 

Gdzie można je kupić? 

Najtańsze gałkownice mają słabe mechanizmy i mogą się szybko uszkodzić. Dlatego najlepiej kupić taki gadżet w sklepie z zaopatrzeniem gastronomii i zapytać o możliwość ewentualnej reklamacji. Bogatą ofertę gałkownic ma ten sklep (klik!) i ten (klik!). 


12 komentarzy:

 1. Łyżka do lodów mnie także by się przydała. Szczególnie na lato.

  OdpowiedzUsuń
 2. Hahaha jaki super pomysł z tymi łyżkami :D nigdy bym na to nie wpadła:D

  OdpowiedzUsuń
 3. Również posiadam:) Gadżet istotnie przydatny, mimo iż niepozorny

  OdpowiedzUsuń
 4. dla mnie zbędna rzecz

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak ktoś robi to owszem. Jednak ja nie przywiązuję dużej uwagi do wyglądu lodów

  OdpowiedzUsuń
 6. Nigdy by mi nie przyszło do głowy, że można z tego tak niepozornego przedmiotu kreatywnie korzystać w kuchni. Jest to przedmiot iście wielofunkcyjny.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie ma to jak dobra polska pomysłowość ;D

  OdpowiedzUsuń
 8. zwykła łyżka jest daje radę :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Każdy w kuchni powinien mieć jakiś gadżet. Pomysł zastosowania łyżki do lodów do dzielenia masła na mniejsze porcje jest kreatywny.

  OdpowiedzUsuń
 10. Kiedyś uważałam, że jest mi to niepotrzebne, a teraz? Nie wyobrażam sobie, by nie mieć łyżki do lodów.

  OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za odwiedziny!
M+A